O nás

O nás – Starťácích

Čtvrtek 25.4.2013 – toto je datum, kdy se začíná psát novodobá historie mládežnického fotbalu na Startu. První nábor, pod vedením trenéra Honzy Kypra, probíhal na hřišti za tenisovou halou. Prvních tréninků se zúčastňovalo přibližně 10 – 15 dětí. Věkové rozmezí bylo 2004 – 2008. V květnu se do práce s mládeží zapojuje tehdejší hráč mužů Marek Brzobohatý a od léta i Jirka Hoskovec.

Začátky byly těžké a zábavné dohromady. Do konce roku 2013 trénujeme, hrajeme fotbálky a učíme se pravidla. Sehráli jsme pár přáteláčků a v prosinci pořádáme v tenisové hale na Startu první Vánoční turnaj za účasti čtyř týmů. Doposud máme všechny děti dohromady.

Od jara 2014 dětí přibylo a rozdělujeme je už na mladší a starší přípravku. Starší přípravku jsme přihlásili do městské soutěže, protože se tam v zimní přestávce uvolnilo jedno místo. Kluci dostávali velké gólové příděly, ale tímto si prošel na začátku kariéry asi každý. K trénování kluků mladší přípravky se zapojuje Michal Janoušek a pomáhá mu jeden z tatínků Filip Lorenc. V létě 2014 jsme uspořádali první letní soustředění v Němčičkách u Velkých Pavlovic. Zúčastnilo se ho 11 dětí. S celkovou organizací této akce velmi pomáhá Jarka Hlaváčová, která se následně zapojuje i do tréninkových jednotek. Prvním pozitivním výsledkem naší práce je hráčka Monika Hlaváčová, kterou si vybrali do dívčího týmu FC Zbrojovky Brno.

Do soutěžního ročníku 2014/2015 vstupujeme se starší přípravkou (ročník 04 a 05) a mladší přípravkou (06 a mladší). Mezi trenéry přichází velmi zkušený coach Radek Toman. V zimní přestávce pořádáme v hale na Startu už dva turnaje – Mikulášský a Vánoční –  určené vždy pro obě kategorie přípravek, které mají poměrně velký úspěch.

Od jara 2015 se z pracovních důvodů omlouvá z trénování trenér Michal Janoušek. Zimní přestávku vyplňujeme účastmi na různých zimních turnajích a ročník 04 a 05 si vyzkoušel turnaj v rakouském Poysbrünnu, kde se umístil na druhém místě. Mladší přípravka se přihlásila na ZHL v hale Tesly na Lesné. Svým fotbalovým talentem a pílí si řekl o zájem FC Zbrojovky a Sparty Brno hráč Vojta Lorenc (2008).

Na jaře 2015 už je na obou týmech přípravek vidět nějaká ta „herní praxe“. Starší přípravka se i z chystaného letního posunu hráčů mezi věkovými kategoriemi rozrůstá o druhý tým. Na herních projevech se začíná podepisovat rukopis zkušeného trenéra Radka. Nutno podotknout, že i ostatní trenéři se od něj snaží obkoukat nové poznatky… První soutěžní ročník zakončuje mladší přípravka na skvělém třetím místě, starší přípravky se umístily ve středu tabulek svých skupin. Pro mladší přípravku (06 a 07) však přichází ještě jeden „vrchol“. Na červnovém turnaji v Hustopečích obsadila první místo a ve skupině porazila i FC Zbrojovku 07.

Letní přestávku 2015 opět vyplňujeme soustředěním v osvědčených a vyzkoušených Němčičkách u Velkých Pavlovic. Počet hráčů se rozrostl na 24. Na konci prázdnin děláme opět fotbalový nábor a zájem je veliký. V polovině září evidujeme přes 50 dětí se zájmem o fotbal na Startu. Ne všichni pochopitelně vydrží, ale počet je to pěkný. S nárůstem dětí se objevují i první sponzoři pro mládež. Podpořili nás: Renault auto Pokorný a Pekařství Makovec.

Přípravy na další soutěžní ročník 2015/2016 jsou zase o jednu mládežnickou kategorii náročnější – hráči ročníku 2004 se posouvají do mladších žáků. V kategorii starší přípravky máme opět dva týmy (hráči 05 a 06). Mladší přípravka (07 a ml.) bude hrát s jedním mančaftem.

Hráčů mladších žáků máme poskromnu, a proto je během podzimu doplňujeme pár lepšími kluky starší přípravky. Výsledky nejsou optimální i proto, že proti nám nastupují soupeři s kluky ročníku 03 a 04.

Starší přípravka, obzvláště ti fotbalovější, už zvládají své zápasy sehrát opravdu fotbalově. Hru si užívají, vítězství značně převyšují prohry. To stejné můžeme říci o mladší přípravce vedenou hlavně trenérem Filipem, která během podzimu ztratila body jen ve dvou zápasech a přezimovala na druhém místě.

Zimní přestávku nezahálíme a využíváme možnosti přípravy v tělocvičnách na ZŠ Milénova, VÚT Údolní a v hale na Startu. Do výchovy dětí se zapojuje více tatínků, což trenérům velmi pomáhá. Děti si můžeme rozdělit do více skupin po menších počtech a více se jim věnujeme.

Opět pro přípravky pořádáme halové turnaje vždy za účasti šesti týmů. Starší přípravka (ročník 05 a 06) vyhrála velmi dobře obsazený domácí Vánoční turnaj 2015. Zbytek zimy kromě tréninků využíváme možnosti účasti na dalších turnajích (Hustopeče, Poysbrünn, Letovice, Bystřice n. Per., atd.)

Mladší přípravka znovu hraje kvalitní ZHL na Tesle Lesná.

Jarní část soutěže nám opět slouží i jako nachystání se na posuny hráčů věkovými kategoriemi, které přijdou v létě. Je pro trenéry příjemným zjištěním, že posun některých „dorazových“ hráčů mezi starší, nemá velký vliv na hru, bojovnost a výsledky.

Mladší žáci se na jaře herně zvedli. Byli doplňováni dorazovými hráči st. přípravky a odměnou jim byly poslední čtyři vítězná utkání v řadě.  

St. přípravka A zvládla odehrát jaro bez ztráty jediného bodu, B-čko sloužilo pro doplňování a vyzkoušení kluků z ml. přípravky. Hráči 05 a 06 ještě na konec soutěže přivezli vítězství z turnaje v Řícmanicích.

Mladší přípravka potvrdila herní i výsledkový projev z podzimu a vyhoupla se na první místo v tabulce. Zde se do zápasů zapojovali i nejmenší nově příchozí hráči z náborů.

Na letní soustředění 2016 se nám přihlásilo již 34 hráčů! Opět zajíždíme do Němčiček, kde máme domluvené i přátelské zápasy. Po dalším náboru na konci srpna se počet hráčů zastavil na čísle 75!

Sezónu 2016/2017 začínáme hrát s kategoriemi mladších žáků (ročník 04 a 05), starší přípravky (ročník 06 a 07) a mladší přípravky (ročník 08 a ml.). Také se zapojují další trenéři – Lukáš Králíček a Tomáš Jelínek. Podzimní část zvládají velmi dobře mladší žáci, kteří jsou po polovině soutěže na děleném druhém místě tabulky. Starší přípravku jsme přihlásili do nejtěžší brněnské skupiny. Bohužel se trenérům hlavně vinou dlouhodobých zranění oslabil tým a bylo to vidět na hře i výsledcích. Pevně však věříme, že na jaře v plné síle bude všechno jinak.

Mladší přípravka se po vlažnějším vstupu do soutěže poměrně dobře rozjela a přezimuje do jara v horních patrech tabulky.

Během podzimu 2016 byli také odměněni někteří naši hráči nominacemi do fotbalových výběrů.

Do výběru JmKFS: Tomáš Brzobohatý (2005), David Brzobohatý (2005).

Do výběru MěFS Brno – město: Michal Malhocký (2004), Robin Tomeček (2005), David Brzobohatý (2005), Tomáš Brzobohatý (2005), Martin Adamec (2006), Jonáš Biberle (2006).

Tradiční zimní turnaje na Startu máme opět zaplněné. Nyní i pro mladší žáky. Starší přípravka navázala na úspěch svých loňských spoluhráčů a vyhrála Vánoční turnaj 2016.

Areál Startu z výšky:

 

Fotbaloví junioři TJ Start Brno